Vyšetření > Screening

Screeningové vyšetření znamená postup k odhalení případné přítomnosti rakoviny tlustého střeva u doposud bezpříznakových osob, kdy je velký předpoklad k plnému vyléčení. Naše pracoviště patří mezi Ministerstvem zdravotnictví akreditovaná Centra.

V současné době probíhá screening v České republice takto:
1. s platností od 1. července 2020 může občan ČR podstoupit přímo screeningovou koloskopii po dosažení věku 50 roků (dříve platila věková hranice 55 roků);
2. pokud z nějakého důvodu pacient nechce podstoupit přímo koloskopii, pak ve věku 50 - 54 roků absolvuje 1x ročně test na okultní, skryté, krvácení (TOKS, FOBT) odevzdáním vzorku stolice u svého praktického lékaře nebo gynekologa. V případě positivity testu následuje koloskopické vyšetření; 
3. po dosažení věku 55 roků se pokračujíe v testech stolice jednou za dva roky, opět při positivitě následuje koloskopické vyšetření.

Kdykoli po dosažení věku 50 let se může pacient (i při negativním TOKSu) rozhodnout podstoupit koloskopii, která je bezesporu diagnosticky nepřekonatelná. V případě, že je kolonoskopie negativní, na deset roků se screening přeruší - tzn. "deset let má pacient klid". Výsledek screeningové koloskopie je třeba odevzdat Vašemu praktickému lékaři.

Současně k zařazení do screeningu musí být splněna další podmínka - nepatříte do skupiny lidí, kteří by měli být v pravidelném sledování gastroenterologem pro tyto důvody (obecně vzato):
- u blízkých příbuzných nebo ve vlastním předchozím životě se vyskytlo onkologické onemocnění nebo polypy tračníku,
- mají víceleté onemocnění nespecifickým střevním zánětem.

Při nejistotě je lepší se zeptat odborníka a ten vám poradí.

_________________________________________________________________________________________

Naše pracoviště je zařazeno mezi Centra a má tyto výsledky od 1. ledna 2016 (data aktualizována jednou ročně, naposledy 18.01.2024):

Celé tlusté střevo bylo u screeningových koloskopií prohlédnuto v 98,5-99,0% vyšetření (cecal intubation rate)  

60-75 % koloskopií je s nálezem polypu (polyp detection rate), průměr v ČR je 50-54%

52-70 % koloskopií je s nálezem adenomu (adenoma detection rate), průměr v ČR je 38-40% 

Uvedené parametry svědčí o naší pečlivosti a výborném technickém vybavení. Odstraněním adenomu v rámci téže koloskopie výrazně snižujeme riziko vzniku rakoviny tlustého střeva u vyšetřeného člověka.

Od ledna 2014 probíhá adresné zvaní zdravotními pojišťovnami ve formě dopisu. Pokud jste nereagovali, pak jste si nejspíše jisti, že se vás netýká 6% riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Dva spolužáci z Vaší třídy na střední škole takové štěstí nemají…

Bližší informace o tomto onemocnění a Národním programu screeningu kolorektálního karcinomu naleznete na stránce www.kolorektum.cz nebo např. www.linkos.cz/pro-pacienty/diagnozy/  .

 

Kromě nádorů tlustého střeva probíhá v ČR i populační screening rakoviny děložního čípku, prsů, nově u kuřáků nad 55 roků věku i plic. Vysoce specifickou kapitolou je sledování rizikových osob s rodinnou a / nebo genetickou zátěží pro vznik karcinomu slinivky břišní.